Sibiřský jilm – reálné zkušenosti

Pokud chcete mít rychle živý plot, narazíte dříve či později na sibiřský jilm, který je prezentován jako nejrychleji rostoucí živý plot nebo dokonce jako kouzelný živý plot. Jak rychle doopravdy roste?

Živý plot jsem sázel 18. 4. 2016 a toto je „reality show“ z jeho růstu. Postupně sem přidávám fotky toho, jak se plot v čase vyvíjí.

Sibiřský jilm – poznámky a zkušenosti

Výsadbu jsem nijak nekomplikoval, vyhloubil jsem rýhu zhruba na hloubku rýče, tu jsem prolil vodou a po 20 až 30 cm zapíchal a zahrnul jilmy. Ihned po výsadbě jsem klacíky zkrátil na cca 10 cm.

Nové pupeny se začaly objevovat zhruba týden po zastřižení a první lístky se ukázaly asi 14 dní po zastřižení.

Jilmy hodně zalévám a snažím se je neustále držet ve vlhku. Zamulčoval jsem je posekanou trávou, aby zem tolik nevysychala a nerostl mi kolem nich plevel.

27. 5. 2016, 40 dní po zasazení – stromečky už vypadají hodně pěkně a pomalu se blíží den, kdy je bude nutné podruhé ostříhat. Podle návodu se to má udělat, když větve dosáhnou délky 20-25 cm.

18. 6. 2016, 2 měsíce po zasazeni – většinu jilmů jsem podruhé ostříhal, konkrétně všechny nové větve delší než cca 20 cm na půlku. Pokud tento střih neuděláte, nebude živý plot hustý.

16. 8. 2016, skoro přesně 4 měsíce od zasazení – jilmy jsou už místy vysoké hodně přes půl metru, ale jsou to tenké jednotlivé větve. Příležitostně stříhám větve, které úplně přerůstají ostatní a z keře trčí. Jilmy také pravidelně hnojím hnojivem, které jsem ke stromečkům dostal – aplikuje se postřikem na listy.

18. 4. 2017, rok po zasazení – keře jsou už vysoké hodně přes půl metru

25 komentářů u „Sibiřský jilm – reálné zkušenosti

 1. Dobrý den.chtěla bych se zeptat,zda mohly sazenice zmrznout.když jsme je sázely koncem března a bohužel se ukázaly přes noc mrazíky?Zatím se s nimi právě nic neděje.

  1. Zatím se bohužel objevilo jen pár větviček,které se začaly zelenat.Na dalších jsou takové jakoby bílé výrůstky nebo jak to nazvat,je to případné pučení?

   1. Dobrý den, my sadili v polovině dubna a hned sestřihli, postranních větviček mám velmi málo, skoro žádné a určitě nejsou zelené, vypadají spíš jako suché. Na proutcích se nám začaly dělat pupeny, na každém tak asi 4. Ptala jsem se prodejce a ten mi řekl že ta zima co byla, napadl u nás ještě sníh, to asi vše zbrzdila. Soudím podle toho že jilm všichni vychvalují jak rychle roste. Tak snad to bude tou zimou. Taky se snažím stále udržovat vlhké a denně hypnotizuji zda se růst už konečně rozjel.

 2. Dobrý den chtěla bych se zeptat sázeli jsme konce října a tak za týden začali mrazíky mám strach ze mi to po mrzlo😢 . Ale výsadba je někde psaná i v listopadu. Tak doufám že mi něco vyroste

  1. Nejsem odborník a sázel jsem vždy na jaře, ale pokud vím, tak se běžně stromy a keře sází do prvních mrazů, takže bych se asi nebál.

   1. Děkuji moc uvidíme na jaře sázeli jsme jich 80 tak doufám že se chytli mrzelo by mě to kdyby nám to umrzlo😔

 3. Dobrý den, nikde neuvádíte zda Sibiřský jilm je keř stále zelený nebo zda shazuje na zimu listy, díky, takový jsem zahradník. Bohouš

 4. Dobrý den, máme Jilm sibiřský 5-tým rokem na chalupě podél 15m dlouhého plotu, a v některých částech jsou rostliny odspoda do výše cca 1m velmi řídké – jen kmínek bez olistění. Jaké je řešení aby i odspoda byly rostliny hustší – obrazí kmínek znovu po sestřihu blízko nad zemí? Kdy popř. stříhat a jak vysoko? Děkuji za odpověď. Petr.

 5. Dobrý den, můj známý koupil semena Jilmu sibiřského a jelikož nedostal žádný návod jak správně semena zasadit, udělal to dle své úvahy tak, že je zapíchal do malých sadbovačů s běžnou zahradní zeminou a ty umístil do malých pařníčků, které umístil na teplé, světlé místo. Bohužel mu vzešlo ze sta semen asi je 20 ks.
  rád by věděl kde udělal chybu, nebo co dělat ze semeny, aby byl výsledek uspokojivý. Děkuji jeho jménem.
  Eva

 6. Dobrý den, je možné cca 10cm nad zemí zakrátit stromky Jilmu sibiřského který je už 3 roky starý a u země má průměr cca 3-4cm. Obrazí okolo kmínku?

 7. Dobrý den,
  na podzim jsem vysadil sazenice jilmu sibiřského.Bohužel jsem je v březnu
  nezastřihl a nyní mají výšku od 40 do 50cm.Mám obavy že plot nebude hustý.
  Dá se to ještě napravit?
  Děkuji za radu.
  Slávek

  1. Podle mě zkrátit na polovinu. Já jsem měl v návodu instrukce, že každou větev, která doroste cca 20 cm zkrátit na polovinu. Dělal jsem to tak celý první i druhý rok.

 8. Dobrý den, zajímavé, mně vyrostly za dva roky o cca 20 cm a to bydlím ještě v nížině. Napadá mě, že to může být jedině kvůli suchu. Vysázel jsem je cca 3 m od sebe s tím, že je nechám vyrůst bez stříhání, ale nikde jsem se nedočetl jak je vysokej dospělej strom. Neví někdo?

 9. Prosím vás, sázeli jsme v dubnu jilm začal pěkně růst,ale teď listy žloutnou až hnědnou, čím by to mohlo být. Myslíte,že suchem? Pokud ano dají se zachránit když je budeme ještě víc zalévat. Zalevame je stejně jako jiné kvetiny

  1. Pravidelně stříhat, po roce je živý plot vysoký 1,5m a krásně hustý. Navíc se dá i patřičně tvarovat podle vlastních představ. Jsem maximálně spokojen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *