Stavba komínu

Komín nám samozřejmě už pár dní stojí, ale chtěl bych se k jeho stavbě vrátit a popsat některé naše zkušenosti.

Původně jsme měli v domě naplánovaný klasický zděný komín, který ale v průběhu stavby vzal za své. O jeho zrušení se zasloužil pan Meduna, který nám navrhoval krb a moudře usoudil, že zděný komín je zbytečný, celkově by s ním byl krb ošklivější a hlavně by zabral více místa. Navrhl nám vyřešit to pomocí komínu přiznaného v interiéru, který je instalován nad krbem, takže vychází přímo z něho a nezabírá žádné místo na straně nebo za krbem. V místnosti je pak vidět chromovaná trubka, která nijak neruší a je spíše designovým prvkem.

Okolo stavby komínu probíhal menší spor s Celetem – jejich stavbyvedoucí trval na tom, že se komín osadí do hrubé stavby a pak se udělá střecha. S tímto nesouhlasil kominík, který chtěl komín dělat až do hotové stavby, což na první pohled vypadá pro laika asi trochu nelogicky, ale praxe ukázala, že je to logické a skvělé řešení. Kominík se stavbyvedoucím se chvilku hádali mým prostřednictvím a nakonec se vzájemně poslali někam přímo. Ale stálo to za to. Komín je opravdu krásný designový prvek a kdyby stál v hrubé stavbě, na 100 % by nepřežil. Není prakticky šance, že by do něj někdo něčím nevrazil, něčím ho nepokecal nebo jinak nezničil.

Instalace do hotového domu není žádný problém, kominíci ráno přijeli, prořízli střechu, postavili a zaizolovali komín a jediné, co bylo pro Celet navíc, bylo to, že pokrývači museli přijet dolepit střechu okolo komína a ke komínu se musel dodělat hromosvod. Nakonec to nikoho nijak nebolelo a celá hádka o komín byla podle mě dost zbytečná.

Trochu nepochopitelné pro mě na celé anabázi bylo to, že krb i komín stavěla firma, kterou Celet doporučuje, takže by se měli navzájem trochu znát a vědět, co nabízejí, ale tady asi zavládl nějaký informační šum…

Hotový komín
Hotový komín s rámem pro krb
Stavba komínu
Stavba komínu

1 komentář u „Stavba komínu

  1. Ahoj, komin vypada super! Taky jsem si prosadil nerez komin Schidel kerastar a nemuzu si ho vynachvalit. Myslim ze lepsi komin do pasivni drevostavby bych nesehnal. At se Vam pekne bydli. Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *