Spotřeba vody

Dost často se zde věnuji spotřebě elektřiny, ale ještě jsem nezmínil vodu.

S vodou je to trochu jinak, než s elektřinou. Spotřebu vody totiž neomezí žádné zateplení ani jiné opatření. Přesto může být ohlédnutí se zpět užitečné.

V rodinném domě se dá za vodu ušetřit pouze tak, že si uděláte vlastní studnu, což u nás na kopci nebylo moc reálné. Nicméně vlastní studna dokáže náklady na vodu hodně snížit a co jsem si tak počítal, tak se náklady na její pořízení mohou vrátit klidně za 2-3 roky, pokud jste v dobré lokalitě a nemusíte vrtat hluboko.

Další možností je zachytávat dešťovou vodu a používat ji tam, kde nepotřebujete pitnou. S minimálními náklady to jde aplikovat na zálivku zahrady, trochu nákladnější už je používání na splachování – tady musíte mít druhý rozvod vody v domě a to už je trochu nákladnější a hlavně s tím musíte počítat při stavbě.

My dešťovku chytáme do podzemní jímky o obsahu 5 m3 a používáme ji na zalévání. Vylévat na zahradu vodu v ceně přes 80 Kč za kubík mi přijde jako hodně velký luxus. Trochu menší luxus to je, když si pořídíte speciální vodoměr na zahradní kohout, kde pak neplatíte stočné. Ale tady je zase poměrně drahé zřízení druhého vodoměru – cca 3 000 Kč.

Spotřeba vody u nás

V letech 2013 a 2014 jsme v domě spotřebovali 149, resp. 147 m3, což představuje cca 13 000 Kč za rok, protože Vodovody a kanalizace Berou mají spíš vyšší ceny :(. Třeba oproti Praze jsme si pohoršili o  nějakých 13 Kč na m3, což při spotřebě 147 m3 dělá rozdíl skoro 2 tisíce za rok.

V pražském bytě jsme v roce 2012 dali za vodu skoro přesně 9 000 Kč, což znamenalo zhruba 136 kubíků vody. Dalo by se tedy říct, že přestěhováním do domu se roční spotřeba zvedla o cca 10 kubíku za rok. Já osobně bych to ale přisuzoval větší vaně a narození druhého syna :)

Pokud v dalších letech poroste cena vody jako v minulosti, což je pravděpodobné, začneme se za pár let asi poohlížet po možnostech té vlastní studny :)

3 komentáře u „Spotřeba vody

 1. Dobrý den, máte pěkné články. S vodou souhlasím, studnu mám, zahradu s ní zalévám, přesto přes vodoměr ve dvou osobách 95 m3 jsme minule natočili.
  Větší problém mám s plynem, pouze s ním topíme, 22 let starý kotel, jede, ale vzal si 3200 m3 – cež je cca 52 000 kč. Jsem v důchodě 65 let – inženýr, po mrtvičce smrtelné, důchod 10 600. má manželka též jako já mladá, ještě není v důchodě, přesluhuje. Ovšem nástupem do důchodu nás platby pravidelné zabijí:
  elektro 25 000 , plyn 52 000, voda 9 000 = 86 000 kč/rok
  důchody 10 600 + 12 300=22 900 což 86 000/ 22 900 = 4 měsíce !
  Ještě, že máme před domem čtyři kontejnery, tam si odborný tisk, omniovky a sem tam něco na sebe opatřím.
  Jsem stavař, u naftových dolů jsem sloužil 10 let, na vrtných soupravách MND jako študák pracoval, ale snížit spotřebu plynu nemám šanci. A to za 200 000 kč jsem okna vyměnil,
  dům zatepluji a stále bez výsledku.
  Dejte radu a demižón trnkovice moravské už plním.
  S pozdravem Zoubek

  1. Nejsem zrovna odborník na plyn, ten v domě vůbec nemáme, ale obecně jsou asi jen dvě možnosti:
   1) změnit dodavatele plynu, třeba přes Měšec, to může pár korun ušetřit.
   2) ta spotřeba mi přijde dost velká, byť nevím, jak velký je dům. Asi bych přemýšlel o tom, jestli by neuspořil nový kotel a pak samozřejmě zateplování. Pokud je dům velký a neobýváte ho celý, tak nastavit topení tak, aby se zbytečně nevytápělo tam, kde to není potřeba. Asi by to chtělo pozvat si nějakého ověřeného odborníka domů a ten by na místě zjistil co a jak by dávalo smysl řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *