Když v krbu plápolá oheň, aneb stavíme krb

Krb je pomyslná třešnička na dortu, která dodá domu tu správnou atmosféru. Nám ho nainstalovali 20. prosince, takže jsme Vánoce s krbem stihli jen tak tak.

Do dřevostavby podle mě tak nějak patří „otevřený“ oheň v podobě krbu nebo alespoň krbových kamen, takže to, že v našem domě krb nebo kamna budou, bylo jasné hned od začátku. Počítali jsme  s tím, že v krbu či kamnech si přitopíme zejména na podzim a na jaře, kdy není až taková zima na klasické vytápění, ale lehké přitopení se hodí. Zároveň se domnívám, že bude topení dřevem ekonomičtější, ale to je zatím opravdu jen má domněnka a musím ji ověřit v praxi. Kubík naštípaného dřeva do krbu se dá koupit okolo 1500 Kč a myslím, že to musí vyjít levněji než elektřina (i když máme levnou elektřinu v tarifu D45D).

Ale zpět ke krbu. Pan Drahoš z Celetu nám doporučil firmu Meduna a to se ukázalo jako dobrá volba. Při první návštěvě u pana Meduny jsme nad plány domu probrali možnosti, prohlédli si katalog realizovaných krbů a podle rozpočtu vybrali zhruba variantu. Následně jsme od pana Meduny do e-mailu dostali kalkulace na několik krbových vložek.

Zároveň jsme při plánování zrušili původně plánovaný zděný komín a na doporučení pana Meduny naplánovali kovový komín přiznaný v interiéru (je vidět chromovaná trubka). Toto řešení šetří místo, do místnosti předává teplo a  je zároveň i zajímavým designovým prvkem v místnosti Jak už jsem psal, byla okolo komínu menší hádka mezi Celetem a kominíkem, ale vše nakonec dopadlo k naší plné spokojenosti.

Vlastní instalace krbu pak proběhla během jediného dne – v osm hodin se začalo a v půl čtvrté v krbu hořel oheň. Pan Meduna si zakládá na tom, že v krbu sám zatopí a vše předvede. Načerpali jsme tedy základní informace o údržbě a topení v krbu, převzali balík dřevěných briket do začátku a už si užíváme teplo domácího krbu.

Krb po dokončení
Krb těsně po dokončení

Po pár prvních dnech zkušeností musím říct, že 100% platí to, že teplo od krbu je úplně jiné, než od klasického topení (u nás podlahové, elektrické). Nejde to popsat, ale to teplo je prostě daleko intenzivnější a příjemnější. Náš obývací pokoj krb vytopí na opravdu slušné teplo a to v krbu hoří vždy jen jedna briketa. Kdybychom tedy zůstali z nějakého důvodu bez elektřiny, tak nemám strach, že by nám v domě byla zima i kdyby venku bylo mínus dvacet.

Oheň v krbu
Oheň v krbu po dokončení jeho stavby

Cena krbu

Krb rozhodně není levná sranda, pokud si nekoupíte krbovou vložku v hobby marketu a nepostavíte si krb svépomocí. Protože ale nechci vyhořet a chci, aby krb pár let vydržel, považuji svěření se profesionálům za rozumnou volbu. Pokud chcete opravdu kvalitní krb na klíč, připravte si minimálně 80 tisíc na krb a okolo 50 tisíc na komín.

A teď už musím končit, jdu si se sklenkou dobrého vína sednout ke krbu a koukat do plamenů :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *