Výběr dodavatele dřevostavby

Proč jsem se rozhodl pro dřevostavbu jsem již vysvětloval a podělím se i o proces výběru dodavatele. Ten jsme pojali opravdu důkladně a trochu paradoxem je, že jsme se nakonec rozhodli pro firmu, kterou jsme oslovili jako první nebo druhou a kdybychom dali na první pocit, nemuseli jsme oslovovat dalších 30. Ale popořadě.

Vybírat firmu, které svěřím částku v řádech miliónů jen podle internetu není podle mě úplně to pravé ořechové a tak jsme loni v zimně zamířili na veletrh Dřevo a stavby a obešli velkou většinu vystavovatelů.

Protože už jsme tou dobou měli studii od kamaráda architekta obával jsem se toho, že s atypickým domem bude mít většina dodavatelů problém. K mému překvapení mě téměř všichni vyvedli z omylu tím, že preferují právě individuální projekty a katalogové domy mají v podstatě jen proto, že to mají všichni a někteří zákazníci to vyžadují.

Domů jsme se vrátili s několika kilogramy katalogů a asi 30 použitelnými kontakty, kterým jsem následně zaslal studii v elektronické verzi k nacenění. Tady nastalo druhé překvapení, které už nebylo tak příjemné – z oslovených firem se zhruba polovina vůbec nenamáhala odpovědět, byť na veletrhu nic nebylo problém. Korunu tomu nasadila jedna firma, která mě vytáhla na osobní schůzku a po slibu, že do tří týdnů dostanu nabídku už se nikdy neozvala. Inu s krizí to asi není tak žhavé, když se o zákazníka „bojuje“ i takto.

Došlé nabídky byly různé kvality, od jednoho čísla „bude to stát asi X“ až po pečlivé rozpočty, nad kterými evidentně někdo přemýšlel a věnoval jim energii. Rozptyl cen byl značný, v podstatě to, co někdo nabídne za 3 miliony, nabídne někdo jiný klidně za 5 a více.

Po zralé úvaze a návštěvě ukázkového domu jsme se nakonec rozhodli pro firmu Celet. Dosavadní skoro roční jednání je seriózní, věcné a čiší z něj zájem o zákazníka. Firmu jsem pochopitelně lustroval pomocí Google a na Celet jsem nenašel žádné vyloženě špatné reference. Samozřejmě se najdou negativní názory a člověk si musí trochu filtrovat to podstatné. Z prostudovaných diskusí (123) plyne, že:

  1. člověk si musí smlouvu nechat zkontrolovat dobrým právníkem (to je ale snad samozřejmost, ne?)
  2. je třeba vyjednat zálohy tak, aby za delší konec tahal zákazník, ne firma (to asi platí pro všechny dodavatele)
  3. je trochu sázka do  loterie, jaká parta dům staví
  4. je třeba mít dobrý stavební dozor (řeší to bod 3 a i stavební dozor považuji za samozřejmou nutnost, pokud nejsem studovaný stavař)

Na firmu Celet mám i dvě „reference“ od dvou stavebních dozorů:

  1. Nedozoroval jsem, ale znám a dobrý
  2. Jednou jsem dozoroval, nebylo to bez problémů, ale nakonec celkem dobrý

Vyzbrojen dobrým právníkem a dobrým stavením dozorem věřím, že Celet bude dobrá volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *