Výběr centrálního vysavače

Centrální vysavač už máme samozřejmě vybraný a zabetonovaný v podlaze, ale protože jsem jeho výběr tady na blogu ještě nepopisoval, vrátím se k tomu teď.

Centrální vysavač je podle mě věc, která do moderního domu patří a pokud je ta možnost, je dobré s ním od začátku počítat. Někde jsem četl, že cena centrálního vysavače je zhruba 1 % ceny domu a myslím, že to plus mínus odpovídá.

Asi jsem byl hodně ovlivněn reklamou a proto jsem se rozhodl vybírat pouze mezi značkami Husky a Elektrolux , resp. Beam, což je značka, která vyrábí centrální vysavače už od roku 1957  a v roce 1997 fúzovala s Electroluxem. Upřímně řečeno si nevybavuji jinou značku centrálních vysavačů a pod mým dotazem tady na blogu mi také nikdo nic jiného neporadil.

Oslovil jsem obě firmy s poptávkou s tím, že si vyberu podle ceny a parametrů. Nakonec, jak to tak bývá, rozhodl ale přístup obchodníků. Z Beamu reagovali obratem, z Husky se s odpovědí nikdo nenamáhal a po urgenci poslali nabídku, na kterou se evidentně pořádně nikdo ani nepodíval, protože jednotku vysavače umístil na druhý konec domu, než bylo v projektu (podle kterého měli nabídku dělat). Cenově vyšel Husky malinko levněji, ale rozdíl jednotek tisíc není podstatný, pokud nemám z firmy dobrý pocit a to jsem z Husky bohužel neměl. Vyhrál tedy Beam.

Jak probíhá instalace centrálního vysavače v podání Beam

Po odsouhlasení nabídky jsme podepsali objednávku a dohodli instalaci první části, tj. rozvodů trubek. Trubky je třeba pokládat v okamžiku realizace rozvodů vody a elektřiny.Vedou podlahou podél stěn a mají průměr cca 5 cm. Tím první fáze končí a na osazení jednotky dojde až nakonec do čistého domu. Druhá fáze není nijak limitovaná termínově, teoreticky si o ni mohu říct třeba až za rok. Tato první fáze stojí u Beamu cca 14 tisíc a není závislá na celkové velikosti zakázky.

Zatím máme za sebou první fázi a z přístupu lidí od Beamu mám super pocit. Montér přijel, zkontroloval plánky vůči realitě, bez problémů nainstaloval za dopoledne rozvody a bylo hotovo.

Z výběru vysavače jsem si odnesl ještě jednu zajímavou věc: ovlivněn reklamou jsem se nejprve dožadovat hadic zajížděcích do stěny a z toho mě rychle vyvedli. Jednak cena těch hadic je úplně mimo a celou instalaci vyžene do nesmyslných výšin a hlavně je tam údajně ten problém, že hadice zajíždí do špinavé trubky, kterou před tím putovala vysávaná špína, takže když ji zase vytáhnete, je špinavá. Klasická hadice sice zabere troch více místa, ale je lehoučká a není to myslím takový problém, aby to obhájilo investici do zasouvacích hadic s rizikem špíny na nich.

O první pocity s používáním vysavače od Beamu se určitě podělím tady na blogu.

4 komentáře u „Výběr centrálního vysavače

 1. Dobrý den.
  O výběru centrálního vysavače jsem psal komentář k vašemu prvnímu článku. Ale když to tady čtu tak jste vybral stejně. Ta hadice co se vatahuje ze zdi mi přijde také jako takový marketingový nesmysl. Logicky jsem došel ke stejnému zjištění že se hadice musí špinit od prachu v potrubí. Myšlenku mi potvrdil i místní zástupce Beamu.

 2. Tak trochu jste se chytli do vlastni pasti.

  Laik vybira a srovnava neco , o cem nema dostateconu povedomost.
  Pravdu mate v podobne shodnych parametrech a cenach. To, ze vybirate dle pristupu firmy, je naprosto v poradku. Ale.
  Ale, prodejce Beamu nema v nabidce hadici ve zdi, tzn. je to spatna vec. Ptal jste se na vasi logickou myselnku i prodejce Husky?

  Logicky, zadna spina preci v potrubi neni. Veskerou spinu, kterou pomoci podtlaku a hubice zvednu z podlahy, tak take doputuji az do sberne nadoby agregatu. Nic nema moznost se zachytit v potrubi.
  Po x letech provozu si vezmete platek na zlelezo a rozriznete potrubi, kde zjistite, ze je dokonale ciste, mj. i diky spec. potahu vnitrni roury, ktere zamezuje prilnuti jakekoliv prachove castecky.
  Takze, pokud je hadice ve zdi nesmysl, na ktery se lepi spina ve zdi, tak jsou v cele severni americe tupci, ktermy to nevadi, neb tento system je tam uspesne v posledni dekade pouzivan. Ted se nebavime o cenach v CZ.
  Porovnavate neco co porovnane ani sami pred sebou nemate, ale jiz vypisujete soudy, co je a co neni dobre.

  Ja vim, internet snese vse.

  1. Děkuji za reakci.

   Nechci se hádat o něčem, co skutečně neznám. Argument o tom, že v potrubí je špína, mi přišel logický a ani teď, po přečtení vašeho komentáře, si nejsem jist, že tomu tak není. Jemný prach podle mě klidně v trubkách zůstávat může (ale hádat se opravdu nebudu). Husky měl možnost mě přesvědčit o tom, že je to skvělý systém, bohužel evidentně neměli čas se moji poptávkou zabývat. Pravděpodobně selhal lidský faktor, kdybych narazil na jiného obchodníka, mohlo to být jinak.

   Na druhou stranu tam byl ale ještě faktor ceny a dát za zasunovací hadice stejně, jako za celý systém, mi přišlo trochu přehnané a zbytečné.

   Nicméně všem doporučuji obeslat více firem a zvolit si podle svého uvážení. Že u mě vyhrál Beam, nemusí nic znamenat pro jiné stavebníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *