Revize komínu

S pohodou plápolajícího ohně v krbu souvisí i méně příjemné činnosti. Kromě štípání dřeva je to i povinnost dělat revize a čištění.

První revizi komínu už máme za sebou a při její realizaci jsem zjistil několik zajímavých věcí. Tedy zajímavých asi pro toho, kdo to nikdy nemusel řešit.

Předně, pokud revizi neuděláte, riskujete celkem logicky různé problémy, z nichž nejvážnější je požár domu. Pokud vám shoří dům a příčinou bude komín bez revize, pojišťovna vám krátí vyplacené peníze, takže to může hodně bolet.

Revize komínů jsou evidentně velký byznys a tím pádem je kolem toho docela džungle. Shodou okolností jsem v době, kdy už jsem o objednání revize přemýšlel, dostal do schránky papírový spam s nabídkou nějaké firmy, která prý revize dělá. Na první pohled to vypadalo až moc lákavě – revize za 300 Kč.

Trochu divné bylo, že služby se nabízely na doméně s názvem moravského města (tuším Olomouc nebo Ostrava), což mi přišlo 15 km od Prahy divné. Tak jsem si milou firmu dal do Google a za chvilku už jsem si četl o jejích zvláštních praktikách a leták putoval do koše.

Kominíka jsem si tak našel přes nejremeslnici.cz, kde jsem si pročetl jeho reference a usoudil, že by to mohlo být dobré. Kontrola sice stála 600 Kč, ale přijeli dva chlapi, vylezli na střechu, podívali se co do krbu napadlo, v jakém stavu komín je atd. Cena mi přišla odpovídající za kvalitu a strávený čas.

Kontrola, resp. čištění se musí dělat u sezónního topení 2x ročně (nařízení vlády) a protože mezi kominíky je evidentně velký boj, vedou si databáze klientů a sami se jim připomínají, takže když si najdete toho svého a jste s ním spokojeni, nemusíte se o kontroly více starat. Kominík se připomene sám.

Perlička: Ukázalo se, že nemáme komín, ale kouřovod s funkcí komína. Nevím, jaký je v tom rozdíl, ale docela mě překvapilo, že kominík mi sdělil, že kouřovody s funkcí komína se už doporučuje nedělat. Před rokem mi tenhle komín (kouřovod) solidní kominík doporučil a postavil a nezmiňoval nic o tom, že by to nebylo doporučované. On mi tedy ani neřekl, že je to kouřovod a ne komín a já jako laik beru rouru, která trčí ze střechy, za komín :) Nevím, jak to tedy s kouřovody ve skutečnosti je, ale náš kouřovod funguje bez problémů a že to není komín, nám nějak nevadí :)

2 komentáře u „Revize komínu

 1. Myslím tam máte 2 věcné chyby:
  – je rozdíl mezi revizí a kontrolou, to o čem píšete jsou „kontroly“ dle paragrafu 2 odkazované vyhlášky; (revize se dělá víceméně jen jednou na začátku – např. před uvedením do provozu nebo po stavební úpravě apod. A hlavně revizi nedělá „kominík“, ale člověk s vyšší kvalifikací – „revizní technik“ nebo „specialista technik“)
  – pojišťovnu myslím nebude zajímat ani tak revize (ta je důležitá pro stavební úřad a stavební povolení), ale v provedení kontroly .

  Já jen, že to právě také řeším… :-) Pokud člověk kontroly a čištění nedělá, tak mu nic nehrozí. Ale v případě požáru způsobeného komínem ho jednak krátí pojišťovna (jak píšete), ale také mu dají dají pokutu hasiči (HZS).

  A mám na Vás dotazy:
  1) za těch 600,- Vám udělal i čištění, nebo to byla jen kontrola?
  2) vystavili Vám protokol/zprávu o kontrole a příp. čistění?

  Díky, dobrý blog…

  1. Díky za upřesnění, je to asi tak, jak píšete. Mám v tom sám trochu hokej :)

   Za 600 Kč to bylo i čištění – tlačili štětku do komína a bordel padal do krbu. Dostal jsem pak protokol s razítkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *