Před časem jsem v příspěvku co dělat na klíč a co ne popisoval, na čem se dá ušetřit. Dnes tu mám příspěvek na téma na čem se šetřit nevyplácí.
Nechte si zkontrolovat smlouvy právníkem
Investujte do právníka, který vám projde smlouvy s dodavateli. Občas se člověk nestačí divit, co jsou lidé schopni podepsat a když pak dojde na problémy, jen se diví. Stavba domu představuje investici v řádu miliónů a dát jednotky tisíc za právníka se bohatě vyplatí. Já osobně bych si netroufl podepsat smlouvu, která mě zavazuje platit miliony, bez toho, aby ji viděl právník.
V mém případě jsem u žádného z dodavatelů nenarazil na vyloženě špatné smlouvy, ve kterých by byly nějaké maskované podrazy, ale na druhou stranu tam bylo dost míst, která právník upravil tak, abych byl lépe chráněn, nebo aby se smlouva nedala vykládat jinak, než je zamýšlena.
Někde na internetu jsem četl názor, že smlouvy Celetu jsou psané výrazně ve prospěch Celetu – nemám ten pocit. Neměnili jsme v ní nic zásadního a smlouva byla v podstatě standardní.
Na co si dát ve smlouvách pozor
- dodavatel by měl mít stavbu pojištěnou
- jasně definujte povinnost oznamovat jednotlivé kroky včas stavebnímu dozoru
- dobře si přečtěte záruční podmínky, termíny a sankce za jejich neplnění
- snažte se co největší část plateb posunout na konec, tj. po předání domu. Jakmile nedržíte dost peněz, může být motivace dodavatele k odstranění případných nedodělků dost nízká
- podmiňte uhrazení poslední splátky odstraněním všech nedodělků a vad
- nikdy neplaťte příliš velké částky předem, plaťte vždy po odevzdání práce, rozhodně neplaťte předem celou sumu!
- nepřipusťte, aby se částka za dílo mohla měnit v průběhu stavby, trvejte na pevné ceně za dílo dle projektové dokumentace
- pokud vám v jednání o smlouvě dodavatel nechce vyjít vstříc a trvá na pro vás nevýhodných pasážích, jděte pryč
- myslete na to, že i sebesympatičtější člověk se po podpisu smlouvy může změnit (když ptáčka lapají …)
Klidně se v diskuzi podělte o zkušenosti a špeky ve smlouvách, na které jste narazili.