Opěrná zeď Stavoblock

Protože je náš pozemek ve svahu a dům do něj bude částečně zapuštěn, musím řešit dvě opěrné zdi. Jedna je za domem a „drží“ pozemek nad naším a druhá podpírá terasu, která je před domem.

Menší odbočka: už při nákupu pozemku jsem tušil, že stavět ve svahu bude drahé a když je nakonec dům částečně podsklepen, bude to super drahé. Nevím, jestli bych volil stejný pozemek, kdybych znal náklady dopředu. Na druhou stranu, jde asi o nejhezčí pozemek v dané lokalitě, což zmiňuje ve svém odhadu ceny budoucí i odhadce banky :).

Zpět k opětným zdím. Protože opěrná zeď za domem bude na jednom konci vysoká skoro 3 metry a bude držet hezkých pár tun zeminy nad domem, musí být postavena kvalitně. Nerad bych se jednou ráno probudil a měl v domě sousedovu zahradu. Z možných řešení jsem zvažoval beton nebo gabiony (to jsou takové ty sítě naplněné kameny). Oboje jsem poměrně podrobně studoval a oboje zavrhl. Cena betonové zdi, která je navíc ošklivá, i gabiónů by se blížila ceně poměrně luxusního auta a to mi přijde trochu přehnané. Na internetu sice najdete rady, že gabiony drahé nejsou, že stačí koupit levně sítě, najít blízko kamenolom, koupit levně kámen, ten si dovézt na stavbu, sítě ručně naplnit, speciálními kleštěmi svázat sítě atd. Možná by to šlo, ale obávám se, že bych zeď z gabionů stavěl ještě za pět let a výsledek by nebyl úplně ideální. Takže jsem musel hledat dál.

Na výstavě o dřevostavbách jsem narazil na systém Stavoblock (podobnost s názvem tohoto blogu čistě náhodná :) od firmy Novabrik, který mě hned na první pohled zaujal. Systém je nejenom hezký na pohled, ale je relativně levný (opěrné zdi ale budou pořád stát jako levné nové auto) a hlavně se z něj staví bez betonování, je to v podstatě takové větší lego. Po krátkém zaškolení a pochopení principu zvládne prý zeď postavit i laik, takže výrazně ušetřím za postavení zdi a platím jen materiál.

Genialita řešení Stavoblock spočívá v tom, že zeď funguje jen na základě fyziky, je prostě navržená tak, že nemůže spadnout, protože váha zeminy za ní ji přitlačuje tak, že se nemůže zhroutit (opět zjednodušeně řečeno). Více pochopíte z webu výrobce.

Výhodou Stavoblocku je i to, že výrobce vám zpracuje „projekt“, ze kterého vypadnou potřebné parametry a počty jednotlivých komponent. Na výběr je několik barevných variant i povrchových úprav.

Trochu se děsím jen dopravy, protože podle kalkulace je materiálu asi 31 tun a to mi jedno auto těžko přiveze a asi to bude muset jet nadvakrát. Děsivé je i to, že mi projde rukama 31 tun betonu a to se bavíme jen o první polovině zdí – o té za domem :) Největší neznámá je pak to, zda to fakt dokážu postavit, ale v tomhle si věřím a s výsledkem se pochlubím snad již brzy.

9 komentářů u „Opěrná zeď Stavoblock

 1. Dobrý den, taky zrovna stavíme a momentálně řeším i opernou zeď a zaujal mně stavoblock, ale nikde nejsou ani orientační ceny, prosím, jestli to není tajný, bližší specifikaci té vaší, cca výška, délka, cena. Děkuji S.

  1. Dobrý den,

   tajné to není. Také jsem cenu předem nevěděl a je to způsobené tím, že cenu kalkulují na konkrétní případ a asi nechtějí dávat na web zjednodušené ceny, které by nemusely pak platit.

   Moje zeď bude cca 17 metrů a výška se zvedá od cca 0,5 metru až po 3 m v nejvyšším bodě. Cena jen za materiál bez dopravy vychází na cca 90 tis. Samotné „cihly“ vychází takto:
   20×40 cm 58 Kč bez DPH
   10×40 cm 30 Kč bez DPH
   20×20 cm 30 Kč bez DPH
   10×20 cm 17 Kč bez DPH
   krycí deska 32 Kč bez DPH
   táhlo 11 Kč bez DPH

   Jsou to ale loňské ceny, letos se údajně chystali trochu zdražit.

   1. Dobrý den. Můžu se zeptat, jakou variantu stavoblocku, materiálu na Vaší opěrnou zeď, jste použil?? Řeším plot s opěrnou zídkou a koukám na různé info o stavoblocku, a hledám ceny, které neuvádějí. A Vy jste nějaké vloni uvedl, orientační, tak se ptám na variantu. Hladká, štípaná, barevná.. Děkuji za odpověď,Radka Janatová

    1. Nakonec jsem opěrnou zeď nestavěl, ale protože jsem měl na Stavoblock zaplacenou zálohu a objednávku nechtěli zrušit, přetavil jsem ji v plot a ten se chystám stavět teď na jaře. Mám variantu štípanou.

     Obecně: Stavoblock nebude levnější než jiné dostupné varianty (ani opěrka, ani plot), lehkou výhodou bude suchý proces stavby a snad jednoduchá montáž, kterou zvládne člověk sám (o tom se přesvědčím při stavbě plotu a určitě napíšu poznatky).

 2. Dobrý den, Tomáši, chci se Vás zeptat, zda jste kromě gabiónů a betonové zdi zvažoval i jiné „lego“ systémy, např. CSB Naturblok od CS Betonu ? Já teď řeším stejný problém, zatím jsem rozhodnutý pro Stavoblock, ale přece jen ještě zvažuji a hledám zkušenosti a názory i na jiné systémy. Díky, Jirka

  1. Letem světem jsem zkoumal prakticky všechno, na co jsem na Google narazil, ale Stavoblock jsem pak viděl naživo na výstavě a „uchvátil“ mě jak vzhledem, tak jednoduchostí výstavby, takže jsem šel do něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *