Zděný nebo dřevěný?

Protože o stavbě domu přemýšlíme už asi pět let, měl jsem dost času zvolit pro mě nejlepší technologii. Před těmi zhruba pěti lety jsme měli hotový projekt na jiný dům na jiném pozemku a tam šlo o zděnou klasiku a ani nevím proč. Dřevostavby tou dobou nebyly asi tak rozšířené nebo se mi to prostě nechtělo řešit. Po změně plánů a koupi jiného pozemku jsem to už vzal poctivěji a začal studovat možnosti. Nebudu to protahovat, dřevostavba u mě vyhrává na celé čáře a to z těchto důvodů:

  1. ekologie – nejsem sice žádný fanatický ekolog, ale když mám volit mezi ekologickým a neekologickým řešením, je to jasné. Někde jsem četl, že objem dřeva na jeden dům vyroste v lese za několik málo minut.
  2. lepší izolační vlastnosti dřeva – dřevěná stěna s vlastnostmi X je podstatně tenčí, než zděná stěna se stejnými vlastnostmi X. A ačkoliv se to nezdá, tak i pár ušetřených centimetrů tloušťky stěny vám může přinést pěkných pár metrů čtverečních uvnitř domu navíc – oblíbeným marketingovým sloganem stavitelů dřevostaveb je „jedna místnost navíc“. U pasivních dřevěných domů jsem dokonce četl něco jako že srovnatelná stěna z cihel by měla 2 metry tloušťky.
  3. lepší klima uvnitř domu – tohle tvrdí všichni majitelé dřevostaveb a já tomu věřím. Vůně dřeva je příjemná, vůně cihel, nevím, nevím… Dřevěné stěny lépe dýchají, zvláště pokud zvolíte difusně otevřenou konstrukci.
  4. ekonomické hledisko – postavení dřevostavby vyjde myslím stále trochu levněji, než stejná stavba postavená konvenčními technologiemi, ale i kdyby to vyšlo plus mínus stejně, je dřevostavba postavená daleko rychleji. Teoreticky můžete bydlet za pár týdnů. Pokud stavíte rok, dva i více, tak celou dobu musíte někde bydlet a platit nájem.
  5. dřevo je ověřené staletími, lidé bydleli v dřevěných domech vždy a není problém najít 150 let staré roubenky (a dnešní technologie je trochu jinde, než před 150 lety).

Určitě nebudu nikoho přesvědčovat, natož se hádat s obhájci cihel a betonu. Je každého věc, pro co se rozhodne. My stavíme dřevostavbu a já doufám, že výše uvedené budu moci brzy potvrdit vlastní zkušeností.

BTW: Samozřejmě existuje „betonová“ i „dřevěná“ lobby a je zábavné sledovat, jak spolu válčí v mediích, na veletrzích a podobně. Člověk nesmí věřit bezhlavě ani jedné straně a dát spíše na vlastní úsudek ověřený z více zdrojů.

3 komentáře u „Zděný nebo dřevěný?

  1. no nic profi vasim duvodum, proc zrovna drevostavba, vse ma sve plusy a minusy, pro me je hlavni nevyhoda drevostavby to, ze se za par let cela zkrouti a bude te li mit uvnitr sadrose, tak to uvidete brzy, u nas totiz nikdo nepouziva yschle drevo a pokud ano, tak to stoji ranec, tot muj nazor a nechci vas nijak odrazovat, spis upozornit na mozne problemy.

  2. Já bych dřevostavbu chtěl, ale asi největší důvod, proč pořád váhám, je jedna to, že se bojím už zmíněné možnosti kroucení dřeva, a jednak si pořád nejsem jist akustickými vlastnostmi dřeva – aby když si nahoře pustím nahlas fotbal, to neslyšela manželka až ve sklepě :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *