Dřevěný obklad betonových schodů (návod)

Bydlíme v domě už přes tři měsíce a i když nedodělků je tady hromada, jeden z nich byl opravdu nepříjemný – neobložené betonové schody do hlavní obytné části. Nešlo se normálně vyzout u vstupu do domu a projít čistou nohou nahoru. Ale to už je minulost, protože jsem schody úspěšně obložil.

Úvodem je třeba říct, že mi dost pomohla tato diskuse, kde jsem načerpal pár užitečných rad. Vyzbrojen teorií jsem se neohroženě pustil do obkládání.

Materiál

Koupil jsem hotové smrkové schodnice (110x30x4 cm) i podschodnice upravené tzv. kartáčováním, což je technika, kdy jsou  ze dřeva odstraněny měkčí části a povrch je pak zvrásněný a vypadá jako staré dřevo. Pokud se ptáte, proč smrk a ne dub, tak odpověď je jasná – cena. Nepředpokládám, že měkčí smrkové schody se zničí tak, že přestanou plnit svoji funkci a pokud ano, nebude to za rok a asi ani za pět. Jestli budu měnit schody za 10-15 let, je mi teď nějak jedno :)

Schodnice jsem nakoupil u firmy MAPH, která měla suverénně nejlepší cenu (a ještě jsem chytl akci, kdy měli slevu 15 % a levné to kartáčování – asi 9 Kč za schod nebo něco takového). Materiál i s dopravou mě vyšel na necelých 9 000 Kč. Poptávku na schodnice jsem dával i na moji oblíbenou aaapoptávku a i když jsem dostal snad 30 nabídek, většina jich byla cenově hodně jinde – rozptyl cen byl zhruba 10-25 tisíc.

Dále budete potřebovat lak. Já jsem koupil v OBI vodou ředitelný lak na dřevěné podlahy Xyladecor. Spotřeboval jsem asi 3 kg, což vyšlo zhruba na tisícovku.

Poslední významnější položkou je pěna, kterou jsem schody lepil – kupoval jsem opět v OBI a spotřeboval jsem tuším 5 balení po 170 Kč. Byla to nízkoexpanzní pěna značky Den Braven.

Lakování

Schody i podschodnice jsem lakoval z vrchní strany 3x a spodní 1x. Ta spodní by se asi nemusela lakovat vůbec, ale pro jistotu jsem ji vzal. Jedna vrstva schne asi dvě hodiny, takže to jde docela rychle. Já jsem ale většinou mezi vrstvami nechával delší dobu – noc nebo celý den. Celé hotové schody se chystám vzít ještě jednou finální vrstvou.

Protažení schodů

Před vlastním lepením dřevěného obkladu jsem si vymyslel ještě jednu věc – protáhl jsem schody o cca 30 cm, protože podle projektu vyšly opravdu hodně prudké a úzké. Bylo to dané nějakými normami, jak musí schody vypadat, ale chodilo by se po nich hodně blbě. Realita ukázala, že protažení o těch cca 30 cm ničemu nevadí a do hlavy se u vchodu do 1PP nemlátím. Schody jsem posunul jednoduše tak, že jsem na původní schody začal od shora přidávat porobetonové tvárnice. K prvnímu schodu 2 cm, k druhému 4 cm, k třetímu 6 cm a tak dále, až se poslední schod posunul o 30 cm. Celá ta směs původních schodů a tvárnic vypadala dost divoce, ale když je to vše schované pod dřevem, je to jedno.

Děláme dřevěný obklad schodů

Schody jsem dělal odshora a vždy jsem začínal podschodnicí. Podschodnici jsem si vždy nanečisto srovnal do vodováhy ve všech osách, pak nanesl na dřevo nízkoexpanzní pěnu a přitiskl na beton. Svislý spoj ničím nezatížíte, takže jsem si vyrobil jednoduchý přípravek, který jsem zapřel do stěn schodiště a přitlačil ho na podschodnici. Přípravek je to primitivní – dřevěný trámek, která má na jednom konci díru, do které jsem vložil sedmnáctku šroub a na něj dal podložku a matici. Utahováním matky vyjíždí šroub ven z díry a zapírá se o stěnu.

Takto zapřené podschodnice jsem nechal schnout obvykle přes noc, takže cca 10 – 12 hodin a stačilo to v pohodě. Protože jsem si přípravky na zafixování podschodnice udělal jen tři, šlo to trochu pomalu, ale zase jsem měl v přestávkách čas lakovat :)

Když držela pevně podschodnice, nainstaloval jsem nanečisto schodnici, opět zkontroloval vše vodováhou a stejným způsobem nalepil i ji. Schodnice jsem zatěžoval zámkovou dlažbou, která nám zbyla z chodníku – dával jsem na jeden schod 12 – 14 kostek  a stačilo to.

Chybami se člověk učí a protože mi nedošlo, že pěna může do zaschnutí klouzat, ujel mi jeden schod o několik milimetrů dopředu. Vše vypadalo OK i po zatížení, ale ráno byl odjetý. Díky tomu mi došlo, že musím schod fixovat i proti pohybu dopředu, takže jsem pak všechny další jistil stejným přípravkem jako podschodnice – rozepřel jsem ho před hranou schodu, aby se nemohl hnout dopředu. Ten posunutý schod budu muset doladit pomocí tmelu, protože sundat ho je nemožné. Štve mě to, ale na druhou stranu o tom vím jen já a nic netušící návštěva si toho nevšimne.

Po schodech se chodí parádně a suprově i vypadají, se skákáním po betonovém polotovaru se to vůbec nedá srovnat :) Zbývá mi jen dodělat nějaké lišty v místě napojení schodů na stěnu, ale to už bude myslím brnkačka.

Udělat schody podle výše uvedeného návodu zvládne myslím každý trošičku zručný kutil. Já osobně z nich mám velkou radost, protože je to viditelný kus domu, který jsem udělal vlastníma rukama a ještě jsem přitom dost významně ušetřil :)

 

4 komentáře u „Dřevěný obklad betonových schodů (návod)

  1. Zdravim
    Moc pěkná práce. Jen se chci zeptat jak jste nakonec vyřešil olištování schodů u zdi, protože je máte také s tzv. nosem a mě brzy čeká totéž, zatím přemýšlím :) Díky za případnou odpověď. S pozdravem Jaroslav.

    1. Je to ostuda, ale zatím jsem to nevyřešil :) Mám to ale vymyšlené tak, že nebudu kopírovat lištou nos, ale lištou udělám na zeď obyčejný schod bez nosu a i po nos to vyplním lištou. Až se mi to povede, dám sem foto a popis.

  2. Lepil jsem to úplně stejně, ale polovina dřevěných schodnic se mi do 7 dnů odlepila i s nalepenou 1mm vrstvičkou betonu… Přemýšlím, že to budu kotvit trny a použiji zubatou stěrku a nějaké roztíratelné lepidlo na parkety namísto pěny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *