Zachytávat dešťovou vodu má mnoho dobrých důvodů. V našem případě například ten, že svádět dešťovku do veřejné kanalizace je přímo zakázané. I když ale nemáte přímo zákaz, vyplatí se zamyslet se nad tím, kolik spotřebujete vody třeba na zálivku zahrady, nemluvě o tom, že na děšťovku se dá připojit např. i splachování záchodu. Podívejte se na své vyúčtování, kolik stojí m3 vody. A že cena vody půjde jen nahoru je prakticky jisté.
Když začnete o jímce na děšťovku uvažovat, logicky vás jako první napadne, jak velkou jímku pořídit a jak potřebnou velikost spočítat. Naštěstí existují online kalkulačky, které vám s výpočtem pomohou. Jedna z nich je třeba na webu glynwed.cz. Do kalkulačky stačí zadat pár základních informací jako je např. plocha střechy či zamýšlené využití dešťové vody a vypadne vám orientační velikost nádrže.
A kolik vám může jímka ušetřit při průměrné ceně vody 71 Kč za m3? Při zálivce zahrady z vodovodu zaplatíte podle článku Kolik vody potřebujeme na zálivku zahrady za rok přibližně toto:
- trávník 500 m2 = 187 500 litrů = 13 312 Kč
- okrasné keře 175 m2 = 150 000 litrů = 10 650 Kč
- záhonky 30 m2 = 63 000 litrů = 4 473 Kč
Při těchto číslech se investice do jímky a zavlažování zahrady z ní musí vrátit za rok, maximálně za dva. Prolévat zahradou desítky tisíc korun je ekonomický nesmysl.
Momentálně máme objednanou sklolaminátovou jímku na 5 m3 a brzy by se měla osazovat. Z instalace samozřejmě udělám reportáž :)